My, dievčatá, to poznáme. Boľavé červené vyrážky po celej tvári akoby sa nás nechceli vzdať a držia sa zubami nechtami. Tento fakt je však častým mýtom. Takzvané akné nemusí trápiť iba jemnejšie ženské pohlavie a rozhodne nie je ohraničené pubertálnym vekom. Upchávanie mazových žliaz na tvári má príčinu v hormonálnych zmenách. Tie sa týkajú tak mužov ako aj žien. Markantná býva táto zmena v tehotenstve (jedna z babských rád o určení pohladia dieťatka je, že ak matka trpí nedokonalosťami pleti tak čaká dievčatko, ktoré jej „odoberá krásu“).
Existujú zásady, ktoré by mal dodržiavať každý, kto trpí touto chorobou. Nebojte sa, hoci vyrážková pleť dá zabrať vášmu sebavedomiu, je možné sa ich zbaviť. Základom je správna kozmetika s ľahkou textúrou, ktorá nechá malé štuktúry naďalej dýchať a „nezadusí ich“.
V prvom rade si pravidelne čistite pleť a poctivo si ju odličujte. Nie je nič horšie ako póry zanesené tonou prachu a líčidiel. Na trhu existujú špeciálne vysušujúce prípravky, zväčša na báze alkoholu. Ako si povieme neskôr, nie sú úplne ideálnym riešením. Ruky si udržujte čisté, aby ste si mikroštruktúry nezanášali. Aj keď vás to bude lákať, nevytláčajte si vytvorené komedoneny. Iba do nich zanesiete novú infekciu. Baktérie váš aktuálny stav určite nezlepšia, skôr naopak. Pre čistenie vyberte čistú vreckovku a je fajn mať po ruke aj antiseptickú dezinfekciu.
Aknózna pleť sa neprimerane mastí a preto dochádza k jej upchávaniu. Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť: hydratujte, hydratujte, HYDRATUJTE. A nevysušujte. Ak dáte tvári hydratáciu, ona sama nebude mať potrebu tvoriť nadmerné množstvo mazu. Ak však aplikujete napríklad alkoholový prípravok, ktorý povrch vysuší, tvár sa bude snažiť nahradiť stratený maz. Nič však nie je čiernobiele – alkoholy sú dobrou dezinfekčnou pomôckou.