Dnešná spoločnosť z pohľadu osvetlenia preferuje predovšetkým dva varianty. Úsporné žiarivky alebo osvetlenie LED. Oba princípy spája najmä ich úspornosť a tiež ekologické vlastnosti. V tomto článku si však posvietime predovšetkým na druhé zmienené, čiže „ledky“, ktoré majú za sebou zaujímavú minulosť a dnes sa tešia vysokej predajnosti a zároveň rastúcej popularite.

led žárovka

Je možno ťažké uveriť, že tento systém osvetlenia, ktorý považujeme za relatívne moderný, bol objavený už v 60-tych rokoch minulého storočia. V tomto období sa totiž objavil patent svietiacej diódy, ktorá je dnes ako vieme prioritnou súčasťou svetelných produktov led. No v známejšej podobe sa začali používať až v 90-tych rokoch, kedy mali podobu blikacích kontroliek.

Všetko zmenil príchod diódy vyžarujúcej modré svetlo, čím vlastne vznikla idea, že ak sa skombinuje modrá, zelená a červená dióda tak vznikne biele svetlo, aké sa bude môcť používať takisto v žiarovkách. Treba pripomenúť- veľmi úsporných žiarovkách.

Dióda totiž k svojmu rozžiareniu a pravidelnému chodu spotrebuje oveľa menej energie, než napríklad rozžeravené vlákno a navyše poskytne kvalitnú svietivosť a maximálny tok svetla. Druhou výhodou je zároveň vysoká životnosť tejto formy osvetlenia, ktorá sa odhaduje na 50 000 hodín žiarenia. Treťou stránkou je prakticky bezproblémový a neprerušovaný chod.

žárovka

Týmito hlavnými a ešte inými pozitívnymi vlastnosťami dnes disponujú súčasné svetelné produkty led, medzi nimi tiež led žiarovky e14.
Kvalitné bielo svetlo je vlastne poznávacím znakom „lediek“, pričom poskytuje isté odtiene domodra alebo dočervena, čo už záleží od teploty farby udávanej v Kelvinoch. V súčasnosti tak led žiarovka môže vyžarovať teplú bielu farbu (2800 – 3500 K), bielu farbu (4000 – 5000 K) alebo studenú bielu farbu (5500 – 6500 K). Známa je tiež trojfarebná technológia RGB (červená, zelená a modrá), ktorou disponujú špecifické led pásiky.