Kľúčom k šetreniu peňazí je vytvorenie si vlastného rozpočtu. Či už máte stály príjem alebo nie, je to zásadnou podmienkou. Na jednej strane si zaznačte váš celkový príjem, ktorý za daný mesiac získate. Napíšte tam všetko, na čo si spomeniete. Na druhej strane sa môžu nachádzať vaše výdavky. Stanovte si dôležité veci na popredné miesta, pri ktorých viete dopredu, koľko peňazí na tieto veci miniete. Najdôležitejšími položkami sú najdrahšie služby, zrejme také, bez ktorých sa nezaobídete. Mnoho ľudí si rozpočet tvorí na papier, do svojho diára, stiahnu si aplikáciu na počítači alebo na mobile. Dôležité je, aby ste ho mali stále na očiach. Je to jedna z vecí, ktorú nestačí mať zapísanú len v hlave.

kalkulačka

Ďalším správnym krokom je úprava rozpočtu. Po skončení mesiaca vždy vidíte, či ste v pluse alebo v mínuse. Ak ste v pluse, to znamená, že zarábate viac ako miniete a to je dobrým znakom. Vtedy dochádza k šetreniu peňazí, a to je naším cieľom. Ak ste v mínuse, žiadne peniaze neušetríte. Je teda jasné, že podľa toho musíte prehodnotiť niektoré z vašich výdavkov. Vždy je nejaká cesta, ako niektoré z výdavkov jednoducho vynechať alebo ich skúsiť zrealizovať lacnejšou cestou. Prehodnoťte každú svoju kúpu a automaticky sa vyhýbajte nepotrebným veciam. Iným riešením je viac pracovať alebo nájsť si lepšie platenú prácu.

V núdzovom prípade je jednou z možností aj predaj vecí. Každý z nás ich má doma veľké množstvo a často nám iba zavadzajú. Preto sa raz za čas oplatí vytriediť nepotrebnosti a predať cez bazár alebo kamarátom. Každá vec, ktorú ste nepoužili viac ako mesiac už je zbytočná. Zároveň robíte aj niečo dobré pre našu planétu a poskytujete veci ľuďom, ktorí nemajú dostatok financií na nové.

nakupování

Ak si nie ste istí kúpou nejakého produktu, nechajte si čas na rozmyslenie. Túto teóriu môžete využiť, ak vidíte niečo, čo práve nepotrebujete, iba to chcete alebo nad tým uvažujete. Pokiaľ budete na to myslieť aj po určitom čase, neváhajte a kúpte si ju. Navyše ste za ten čas určite stihli našetriť aj ďalšie peniaze. Ak ste si však na druhý deň už na to ani nespomenuli, za kúpu to pravdepodobne nestálo.
Nakupovanie so zoznamom je posledným a zároveň najpraktickejším pravidlom. Je známe, že obchody vás vystavujú rôznemu tovaru, ktorý v skutočnosti nepotrebujete. Ak si urobíte zoznam, musíte sa ho aj držať. Nielenže ušetríte peniaze, ale aj váš čas.