Prvou verejnou firmou a súkromnou spoločnosťou v USA, ktorej trhová hodnota je vyššia než 1 bilión dolárov sa oficiálne stal Apple a tento rekord dosiahol prakticky len nedávno.

město

Jeho začiatky sa spájajú s podobou doslova garážovej firmy, o ktorej produkty dokonca viacerí investori nestáli a ak, tak za akýsi počítač ponúkali len smiešne nízku sumu. O popularitu ich výrobkov a vlastne aj počítačov ako takých sa v prvom rade hlavne zo začiatku postaral vzrastajúci záujem verejnosti, najmä vysokoškolákov. Netrvalo dlho a z ich počítačov sa stal trend, s čím pochopiteľne prišli i cenovo oveľa, oveľa vyššie ponuky, teda oči otvorili aj investori a obchodní partneri. Presuňme sa ale o viac než 30 rokov dopredu, do reality dnešných dní. Apple je jedným z najväčších technologických gigantov sveta, kedy v auguste 2018 jeho 4, 8 miliárd transakcií dosiahlo priemernú hodnotu 207, 05 dolárov/kus. Jeho tržby dosiahli takmer 230 miliárd dolárov v hrubom. Ekonomickí odborníci sa zhodujú, že firma Apple by svojimi ziskami teoriticky mohla predstavovať po ekonomickej stráne relatívne vysoko postavený a samostatný štát.

  • Zisk firmy Apple možno prirovnať k minuloročnému príjmu štátu Belgicko čo znamená, že Apple by tak ako štát držal post 47. najbohatšej krajiny sveta.

apple
Neuveriteľné. Jedna spoločnosť sa svojim celkovým ziskom dokáže rovnať ekonomike jednoho celého štátu, pritom ekonomicky pomerne vysoko postaveného. Je teda logické, že práve Apple je zároveň výrazným ekonomickým bodom aj svojej vlastnej krajiny, teda Spojených štátov. Jej tržby sú podstatným pilierom tejto krajiny. Veď z celkového hrubého príjmu takmer 230 miliárd dolárov tejto spoločnosti zostalo „len“ 50 miliárd USD. Teda vidíme, že Apple ako obchodná spoločnosť obratom veľký kapitál do ekonomiky USA investuje. Aj napriek tomu je ale oficiálne obchodnou spoločnosťou s najvyšším ziskom v celej Amerike.